РИЗНИЦА

Окосницу ризнице манастира Савина у највећој мјери чине свештени предмети који су припадали манастиру Тврдош, међу којима су се налазили и предмети који су у Тврдош доспјели из манастира Милешеве. У Савину су их донијели монаси који су се предвођени владиком Саватијем Љубибратићем 1693/4. године након разарања Тврдоша настанили овдје и обновили манастир. Временом су се прикупљали и свештени предмети који су аутохтони савински тако да данашња манастирска ризница чини јединствену цјелину која обједињава наслеђе ове три знамените српске светиње.

Krst.jpg
CAN_6584.JPG

Најзначајнији свештени предмет који се чува у манастирској ризници је крст Светог Саве. Ово је, колико је познато, једини крст који је припадао Светом Сави а који је остао сачуван у Српској Православној Цркви. Претпоставља се да је из Милешеве пренијет у Тврдош а затим у Савину, мада се не искључује ни могућност да га је сам Свети Сава оставио овдје онда када је походио ове крајеве и када је осветио темеље манастирске цркве Светог Саве коју је посветио свом небеском заштитнику Светом Сави Освећеном.