20180923_142207.jpg

МАЛА ЦРКВА

Мала црква манастира Савине посвећена је празнику Успења Пресвете Богородице, и по предању потиче из XI вијека, тачније 1030. године. Обновљена је у вријеме Херцега Стефана Вукчића Косаче, када је и дјелимично фрескописана. Фреске је сликао зограф Ловро Добрићевић из Котора. Фрескописана је и 1565.год а поново је обновљена 1831. год.

20180923_131418.jpg

ЦРКВА СВЕТОГ САВЕ

Налази се на брежуљку изнад манастирске порте и посвећена је Светом Сави Српском. Темеље ове цркве је по предању освештао сам Свети Сава посветивши је светом Сави Освећеном. Обновљена је у XV вијеку за вријеме Косача а у ХIХ вијеку дозидана је припрата. Осликана је почетком XXI вијека.

CAN_6966_resize.JPG

ВЕЛИКА ЦРКВА

Велика црква Успења Пресвете Богородице је монументална грађевина и представља јединствену синтезу различитих стилова- романског, готског и византијског са елементима православног барока. Зидана је од 1777. до 1799. године а градитељ је био корчулански мајстор Никола Форетић са сарадницима. Иконостас је дјело живописца попа Симеона Лазовића Бјелопољца и његовог сина Алексија а завршен је 1797. године. Величанствени дуборезни баладур (хорска галерија) највјероватније је дјело дубровачког мајстора Паола Пасквалија за кога се претпоставља да је урадио и дуборез на иконостасу.